V članku na temo plešavosti, ki je bil objavljen v prejšnjem tednu smo se dotaknili plešavosti na splošno, moške plešavosti, izgube las ter predstavili Fotona HAIRestart® protokol, ki se je izkazal kot odličen, predvsem pa neškodljiv tretma za zdravljenje plešavosti. Glede na to, da gre za sorazmerno nov protokol, o njem lahko govorimo zgolj na osnovi doslej pridobljenih izkušenj in rezultatov iz tujine. Pa vendar je članek naletel na presenetljivo dober odziv in na veliko presenečenje je odstotek oseb, ki so se odzvale, govoril v prid ženskam. Kako to? Mar ni plešavost od nekdaj bolj “domena” moške populacije? Vsako dobro vprašanje zahteva dober odgovor, zato smo zavihali rokave ter se podali v raziskovanje ženske plešavosti, ki niti slučajno ni več izjema, ampak precej pogost in očitno še ne tako raziskan pojav.
Vzroki
Vsak pramen las se nahaja v majhni luknjici v koži, imenovani folikel. Na splošno se plešavost pojavi, ko se lasni mešički sčasoma skrčijo, kar ima za posledico krajše in tanjše lase. Sčasoma folikli ne izraščajo več novih las, pa vendar dokler so folikli živi nakazujejo na možnost, da je še vedno mogoče zrasti nov las.
Razlogi za žensko plešavost niso najbolj razumljeni, vendar jih lahko povezujemo:
- s staranjem;
- s spremembo ravni androgenov (hormonov, ki lahko spodbujajo moške lastnosti);
- z družinsko anamnezo moške ali ženske plešavosti;
- z veliko izgubo krvi med menstruacijo;
- z nekaterimi zdravili, kot je estrogenska peroralna kontracepcija.
Simptomi
Redčenje las se razlikuje od redčenja las pri moških. Pri ženski plešavosti:
- se lasje redčijo predvsem na vrhu in na temenu. Običajno se začne z razširitvijo skozi sredinski del lasišča. Ta vzorec izpadanja las je znan kot vzorec božičnega drevesa.
- sprednja linija las ostane nespremenjena, razen običajne recesije, ki se sčasoma zgodi vsakomur.
- izpadanje las redko napreduje do popolne ali skoraj popolne plešavosti, kot se lahko zgodi pri moških.
- če so vzrok povečani androgeni, so lasje na glavi tanjši, lasje na obrazu pa bolj grobi.
- srbenje ali kožne rane na lasišču na splošno niso vidne.
Diagnostika
Plešavost pri ženskah se običajno diagnosticira na podlagi:
- izključitve drugih vzrokov za izpadanje las, kot je bolezen ščitnice ali pomanjkanje železa;
- videza in vzorca izpadanja las;
- vaše zgodovine bolezni.
Pomembno je, da opravite obisk pri zdravniku, ki bo opravil analizo drugih znakov, npr. ali je prisotnega preveč moškega hormona (testosterona), kar se kaže kot:
- neobičajna nova rast dlak, na primer na obrazu ali med popkom in sramnim predelom;
- spremembe v menstrualnih obdobjih in povečanje klitorisa;
- nove akne.
Biopsija kože lasišča ali krvni testi se lahko uporabijo za diagnosticiranje kožnih bolezni, ki povzročajo izpadanje las. Če dermatolog pogleda dlake z dermatoskopom ali pod mikroskopom, lahko ugotovi težave s strukturo lasnega stebla.
Zdravljenje
Ko se pogovarjamo o zdravljenju oziroma tretiranju izgube las je zagotovo eden bolj znanih strokovnjakov na tem področju belgijski zdravnik dr. Barry Dekeyser. Na svoji kliniki v Belgiji se ukvarja z biološkim pomlajevanjem kože, od leta 2018 pa se v določenem segmentu poglobljeno in pospešeno ukvarja samo z organsko nego las, kar pomeni, da se bori predvsem proti izgubi in poslabšanju las. Je močan glasnik te neprijetne težave predvsem pri ženskah in konstantno opozarja na problem, ki se ga premalo zavedamo.
Želi spremeniti zavedanje, da ko pomislimo na izgubo las najprej pomislimo na moške. Dr. Barry pravi, da bi najprej morali s poučevanjem, z osveščanjem in z inovativnimi pristopi bistveno bolj poseči v proces, ki pušča zelo močne psihosocialne posledice pri obeh spolih. Najbrž še bolj na ženskah kot na moških. Pravi, da vsakokrat, ko pomislimo na izgubo las pomislimo najprej na moške, morali bi pa na ženske.
Zakaj je tako pomembno zavedanje o tem, kaj se dogaja ob izgubi las? Eden izmed vzrokov je tudi zato, ker so znanstveniki odkrili trdno povezavo med depresijo in izgubo las. Vemo, da depresija lahko povzroči disfunkcionalnost prizadete osebe na delu, v šoli ali pa v družini.
Afekti alopecije pa presegajo veliko več kot le simptome depresije, vključujejo še anksioznost, obsesije in nizko samopodobo. Izguba las povzroči drugačen izgled osebe, še posebej če gre za izgubo obrvi in trepalnic, ki definirajo obraz osebe.
Dr. Barry je v svoji interni raziskavi pri pacientih z izgubo las ugotovil, da so socializacija in odnosi med prijatelji moteni pri 90% pacientov, pri 48% pacientov pa vpliva izguba las tudi na poslovno življenje. 40 % pacientov je imelo težavo pri lastnih hobijih, pri 35% pacientov pa je problematično že samo nakupovanje. 56% pacientov se psihološko ne more soočiti z izgubo las.
Zdravil, ki pomagajo pri rasti las ni veliko na voljo. Minoxidil je trenutno edino zdravilo odobreno s strani FDA in EMA in se ga nanaša površinsko. Je zdravilo, ki stimulira rast las in upočasnjuje plešavost. Je najbolj učinkovito pri mlajših od štirideset let, ki so pred kratkim izgubili lase. Ne zdravi plešavosti, večina novonastalih las pa je izgubljenih v nekaj mesecih po tem, ko se zdravljenje preneha. Stranski učinki so lahko srbečica, suhost in draženje kože na glavi, goreč občutek površine lasišča, mastni lasje.
Za samo zdravljenje plešavosti se uporabljajo še finasteridi, estrogeni in druga zdravila, ki niso odobrena s strani regulatorjev in imajo sistemske stranske učinke.
Kljub medicinskim terapevtskim pristopom vidimo, da so opcije pri zdravljenju plešavosti in izpadanju las še vedno zelo omejene. Precejšen rizik in negotove končne rezultate je treba dobro pretehtati in upoštevati preden se samega zdravljenja lotimo s katerim koli zdravilom.
Dr. Barry poudarja, da predvsem gospe iščejo varno, dolgotrajno rešitev, ki bi jo lahko vključile v svoje normalno življenje in dnevne aktivnosti. Ta rešitev mora dati ženskam potrebno samozavest in odpornost in Fotonina laserska terapija HAIRestart® bi gotovo lahko izpolnila njihova oz. vaša pričakovanja.
V primeru, da vas je ta članek nagovoril, nas kontaktirajte za posvet ali pa se naročite na tretma HAIRestart® .