Pekoča usta in jezik znata biti zelo nadležna stanja, saj zelo otežujeta normalno življenje, prehranjevanja, lahko tudi spanje. Sindrom pekočih ust se nanaša tudi na pekoče žrelo in grlo, čeprav redkeje, pa vendar.
O pekočih ustih smo na nekem drugem portalu že pisali, vseeno pa je pekoča bolečina aktualna vseskozi. Prvič zaradi tega, ker se lahko pojavi kar naenkrat in brez vidnega vzroka in drugič zato, ker načeloma razen preventive in lajšanja bolečin, nimamo pravega zdravila. Med zobozdravniki velja, da je to dejansko eno izmed najbolj trdovratnih in zahrbtnih simptomatskih stanj, ki jih težko rešimo hitro in učinkovito. V našem centru smo že marsikomu pomagali v brezizhodnem položaju različnih bolezenskih stanj, predvsem zaradi uporabe visokotehnoloških laserjev slovenskega proizvajalca Fotona. S pravilno nastavljenimi parametri lahko pekoče in boleče stanje v ustih in na jeziku v nekaj terapijah bistveno izboljšamo, največkrat pa bolečina in pekočina na koncu izgineta. S pomočjo fotobiomodulacije ust, jezika, lic in ustnic se tkiva občutno hitreje regenerirajo in bolečine omilijo.
Sindrom pekočih ust je medicinski izraz za pekoče stanje v ustni votlini brez znanega (vidnega) vzroka. Ta neprijetnost lahko prizadene jezik, dlesni, ustnice, notranjost lic, nebo ustne votline ali pa večje površine vaših ust. Pekočina oziroma občutek gorečih ust je lahko zelo močan, na las podoben poparjenim ustom. Sindrom pekočih ust se ponavadi pojavi kar naenkrat, lahko pa se skozi čas počasi razvija. Na žalost vzroka največkrat ne moremo natančno določiti. Zdravljenje je lahko zelo zahtevno in predstavlja velik izziv za celoten terapevtski tim, vendar pa lahko z vašim sodelovanjem zelo omilimo simptome.
Simptomi sindroma pekočih ust:
pekoče oziroma poparjen občutek, ki največkrat prizadene vaš jezik, lahko pa seveda tudi vaše ustnice, dlesni, nebo, žrelo in grlo ali pa kar vsa usta.
občutek suhih ust s povečanim občutkom žeje.
spremeni se okus v vaših ustih, postane kovinski ali pa bolj grenak.
izguba okusa.
mravljinčenje, zbadanje ali pa omrtvičenje/odrevenelost v vaših ustih.
Nelagodje pri sindromu pekočih ust lahko ima različne vzorce poteka. Lahko se:
- pojavi vsak dan, z rahlim nelagodjem ko se zbudite, potem se pa preko dneva slabša.
- se začne takoj ko se zbudite in traja cel dan.
- pride in izgine.
- praktično je vseeno, kateri vzorec nelagodja v vaši ustni votlini imate, sindrom pekočih ust lahko traja mesece in leta. Le redko se zgodi, da simptomi izginejo sami od sebe ali postanejo manj pogosti. Nekatere zaznave (občutja/sensations) se lahko začasno umirijo med pitjem ali prehranjevanjem. Sindrom pekočih ust ne sproži vidnih sprememb na jeziku ali kje drugje na ustni sluznici.
Kdaj obiskati zdravnika?
Če imate neprijeten občutek v ustih, pekoč jezik, ustnice, dlesni ali druge predele v ustih, potem obiščite vašega zdravnika ali zobozdravnika. Včasih je potrebno njuno sodelovanje za prepoznavo vzroka in izdelave učinkovitega plana zdravljenja.
Primarni sindrom pekočih ust
Kadar ni zaznanih kliničnih ali laboratorijskih odstopanj, imenujemo to stanje primarni ali idiopatski sindrom pekočih ust. Nekateri raziskovalci predlagajo, da je primarni sindrom pekočih ust povezan s težavami okušanja in senzoričnimi živci perifernega ali centralnega živčnega sistema.
Sekundarni sindrom pekočih ust
Včasih nastane sindrom pekočih ust kot posledica zdravstvenega stanja. Takrat mu rečemo sekundarni sindrom pekočih ust.
Medicinska stanja, zaradi katerih lahko nastane sekundarni sindrom pekočih ust so:
- Suha usta (kserostomija), ki lahko nastanejo zaradi različnih zdravil, težav z zdravjem, težav s funkcijo žlez slinavk ali pa kot stranski učinek zdravljenja raka.
- Druga stanja ustne votline kot so glivične okužbe ust, vnetno stanje imenovano oralni lichen planus, geografski jezik.
- Prehrambene pomanjkljivosti kot so pomanjkanje železa, cinka, folata (vitamin B-9), thiamina (vitamin B-1), riboflavina (vitamin B-2), pyridoxina (vitamin B-6) in kobalamina (vitamin B-12).
- Alergije oziroma reakcije na hrano, ojačevalci okusov, drugi prehranski aditivi, dišave barvila ali pa sestavine, ki so v zobozdravniških delih.
- Refluks želodčne kisline, ki vstopi v vaša usta iz želodca.
- Nekatera zdravila, še posebej zdravila za nižanje krvnega tlaka.
- Oralne razvade kot so potiskanje jezika navzpred, stiskanje in škrtanje z zobmi (bruksizem), grizenje konice jezika.
- Endokrine nepravilnosti kot sta sladkorna bolezen ali pa premalo aktivno delovanje ščitnice.
- Premočna iritacija jezika, ki lahko nastane zaradi preveč ščetkanja jezika, uporabe abrazivnih zobnih past, preveč uporabe ustnih vodic ali pitja preveč kislih pijač.
- Psihološki faktorji kot so anksioznost, depresija ali stres.
- Nošenje protez, tudi če ne sedijo dobro v ustih in povzročajo iritacijo sluznice, načeloma niso sprožilci sindroma pekočih ust, vendar pa lahko sam sindrom poslabšajo.
FAKTORJI TVEGANJA
Sindrom pekočih ust je nepredvidljiv. Tveganje pa je večje pri:
- ženskem spolu
- če ste pred ali po menopavzi
- če ste starejši od 50 let
- sindrom pekočih ust se ponavadi začne spontano brez znanega sprožilca.
Nekateri faktorji tveganja pa lahko povečajo možnost razvoja sindroma pekočih ust. Ti faktorji so:
- trenutno bolezensko stanje
- nekatera kronična bolezenska stanja kot so fibromialgija, Parkinsonova bolezen, avtoimune bolezni in nevropatije
- posegi na zobeh
- alergijske reakcije na hrano
- zdravila
- življenjske travme
- stres
- anksioznost
- depresija.
Komplikacije, ki jih lahko povzroči sindrom pekočih ust so večinoma povezane z nelagodjem, kot so naprimer:
- oteženo spanje
- oteženo prehranjevanje
- depresija
- anksioznost.
Preventiva
Trenutno ni znane prave terapije za preprečevanje sindroma pekočih ust, vendar pa lahko s pomočjo laserske fotobiomodulacije (PBM) bistveno izboljšamo kvaliteto življenja, saj se največkrat po laserskih terapijah bolečine omilijo, če ne celo dokončno izginejo. Vendar pa je boj s tem zoprnim stanjem lahko tudi zelo dolgotrajen. Poleg laserske terapije je zelo priporočljivo izogibanje tobaku, kisli hrani, pekoči hrani in sladkim pijačam ter stresu. Že s tem lahko zelo zmanjšamo nelagodje pri sindromu pekočih ust oziroma lahko preprečimo, da bi se počutili še slabše.
V Laserskem centru smo uspešno pomagali že mnogim. Če se tudi vi spopadate z zgoraj navedenimi težavami vas vabimo, da se naročite na terapijo fotobiomodulacije.